środa, 1 maja 2019

Opowiem Ci o zbrodni - RECENZJA

Hejka! Dzisiaj przychodzę do Was z książką Opowiem Ci o zbrodni. Jest to zbiór opowiadań przedstawiających prawdziwe kryminalne historie. Został napisany przez popularnych polskich autorów, ale myślę, że warto podkreślić, że z twórczością żadnego z nich nie miałam wcześniej kontaktu. Zapraszam do recenzji!



***OPIS***


Najgłośniejsze polskie „pióra kryminalne”, czyli Katarzyna Bonda, Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Małgorzata i Michał Kuzminscy, Katarzyna Puzynska i sześć wybranych przez nich prawdziwych zbrodni, które wstrzasneły Polska. Pisarze analizowali głośne sprawy, opierając się na nagich faktach z policyjnych i sądowych akt. 

Sześć tragedii i próba zrozumienia sytuacji, które do nich doprowadziły. Każdy z autorów przeanalizował okoliczności towarzyszące przestępstwom – rozmawiając z profilerami, patologami, psychologami, specjalistami-kryminologami czy analizując akta – i opisał wybraną historię. Wszyscy zrobili to w charakterystyczny dla siebie sposób, posługując się językiem, do którego przyzwyczaili swoich czytelników. 

"Twórcy programu Opowiem ci o zbrodni przedstawili elicie pisarzy kryminalnych kilkadziesiąt spraw, które w swoim czasie wstrząsnęły Polską. Pisarze mogli z tego różnorodnego wachlarza dramatycznych zdarzeń wybrać temat, który najbardziej ich zainteresował. Autorzy pokazują morderców i ich ofiary trochę inaczej niż zwykle, a przede wszystkim podejmują próbę odpowiedzi na pytanie: dlaczego? Żadne z tych opowiadań nie jest podobne do pozostałych, każde ma odmienny styl narracji i prowadzi czytelnika do pointy różną drogą."
Ze wstępu Michała Fajbusiewicza

Na podstawie książki powstał scenariusz programu telewizyjnego, w którym narracja jest prowadzona przez samych pisarzy w charakterystycznych dla nich sposób. Dopełnieniem każdego odcinka są aktorskie rekonstrukcje wydarzeń przedstawionych w opowiadaniu, jak również rozmowa autora z ekspertem, którego obecność okaże się niezwykle ważna dla przebiegu opowieści.

***RECENZJA***


Na uwagę na pewno zasługuje wydanie tej pozycji. Posiada ona skrzydełka, a jak wiecie zawsze zwracam na to uwagę. Przed każdym opowiadaniem jest notatka o autorze, co doceni wiele osób. Znajdziemy tu także zdjęcia. Nie jest ich bardzo dużo, ale pojawiają się wystarczająco często, żeby dodać książce klimatu.

Autorzy mieli niełatwe zadanie, gdyż na podstawie rozmów i akt mieli napisać opowiadania. Jednocześnie musieli wykreować bohaterów i stworzyć profil psychologiczny mordercy. Musieli znaleźć motywy i odpowiedzieć na pytanie: dlaczego?




Tego typu zbiorek ma swoje plusy i minusy. Plusem jest to, że ciekawe historie zostają przedstawione w sposób treściwy i nie zostają na siłę rozciągnięte na kilkaset stron. Minusem jest to, że nie trzymają one w napięciu. Jesteśmy ciekawi historii, ale brakuje tego dreszczyku.

Każde z opowiadań wyróżnia się charakterystycznym stylem pisania każdego z autorów, co również jest ciekawym doświadczeniem. 

Najbardzjej podobały mi się opowiadania Wojciecha Chmielarza i Katarzyny Bondy. Historie były ciekawe, a ja jestem zainteresowana innymi pozycjami ich autorstwa. Pozytywne emocje wywołał we mnie też Igor Brejdygant. Za najsłabsze uważam opowiadania Marty Guzowskiej oraz państwa Kuźmińskich. Mimo, że sprawy były ciekawe, to sposób ich opisania mnie męczył i nudził.

Jeśli jesteście fanami któregoś z tych autorów, to myślę  że warto dołączyć tę pozycję do swojej kolekcji. A może chcecie sięgnąć po książki tych autorów, ale nie wiecie czy przypadną Wam do gustu? W takiej sytuacji też warto je kupić. ALE. Jeśli nie jesteście fanami tego typu zbiorów, to może lepiej zakupić książkę konkretnego autora.

Pozdrawiam serdecznie 
Gosia


Książkę otrzymałam we współpracy barterowej za recenzję zawierającą moją subiektywną opinię.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Za każdy komentarz ślicznie dziękuję :-)