czwartek, 13 lipca 2017

Nauka języków

Cześć!
Warto uczyć się języków. Daje nam to więcej możliwości w podróżach i znalezieniu pracy. Ale... Jak się uczyć? Zadawałyście mi pytania i dzisiaj na nie odpowiem.

Czy jest sens czytać książki w języku obcym, jeśli człowiek nie umie się w tym języku wysłowić? Tak się zastanawiam. Czasem zdarza mi się przeczytać książkę po angielsku. Niekoniecznie potrafię przetłumaczyć każde zdanie, co do słowa, poza tym nawet tego nie robię. Rozumiem z kontekstu po prostu. Poza tym w ogóle nie mam styczności z nauką języka obcego od 10 lat. Zastanawiam się, czy takie czytanie coś daje? W sumie nie widze w tym plusów, bo i tak się nie uczę języka, po prostu tylko czytam coś, czego nie mam w polskeij wersji.


Jeżeli nie tłumaczysz słów których nie znasz, to nie uczysz się niczego nowego. Utrwalasz nabytą już wiedzę, więc to jest plusem. Dodatkowo oswajasz się z językiemSłuchanie, czytanie, mówienie - wszystko składa się na naukę Czego powiem no być najwięcej?

Mówienie, mówienie i jeszcze raz mówienie. Najważniejsza jest praktyka. Wszystkie te czynniki są ważne, ale mówienie najważniejsze!


Jak skutecznie nauczyć się akcentowania we właściwym miejscu?

Słuchać ludzi, którzy mówią w języku, którego chcesz się nauczyć i powtarzać. Na YouTube są specjalne kursy i ćwiczenia.


 Czy w szkole można nauczyć się DOBRZE języka?

Nie. W szkole poziom dostosowuje się często tak, aby słabszy uczeń miał jakieś szanse. Szczerze mówiąc, po nabytej w dużym stopniu wiedzy książkowej (ze szkoły), nie czułam się pewnie. Dlatego chodziłam na zajęcia dodatkowe i uczę się sama, w domu.

Jaką metodę uczenia się nowych słówek polecasz?

Polecam aplikację Fun easy learn... Dobrą metodą są też fiszki i używanie ich z głową. O fiszkach napiszę za chwilę. Podczas notowania ważne rzeczy zakreślaj kolorem. Słówka w języku obcym pisz na kolorowo, lub długopisem, a w Twoim języku - ołówkiem. Nie pytaj o znaczenie słowa, tylko sam/sama sprawdź w słowniku. To ułatwi Ci zapamiętanie. Twórz historyjki, rebusy, krzyżówki. To wszystko pomaga!


Jakie aplikacje polecasz?

Szczerze polecam aplikacje z serii Fun easy learn... Jest dostępna w wielu językach. Dzięki tej aplikacji można nauczyć się wielu słówek. Są one podzielone na kategorie i poziomy.
Kategorie to: czas wolny, środowisko, informacje, ludzie, wygląd, zdrowie, dom, usługi, zakupy, żywność, jedzenie poza domem, nauka, praca, transport i sport. Kategorie są podzielone na podkategorie, co jeszcze bardziej ułatwia naukę języka obcego.
Uczymy się etapami:  

- Słownik - pojawiają się obrazki z podpisem, oraz słyszymy wymowę w języku. Możemy ją spowalniać, aby lepiej usłyszeć wyraz. Powinno się go powtórzyć. Wtedy nauczymy się poprawnej wymowy.

- Znajdź ilustrację - na dole ekranu mamy napis w obcym języku. Dobieramy go do wyrazu w naszym ojczystym języku.

- Wybierz słowo - widzimy obrazek z polskim podpisem i wśród dwóch przykładów mamy wybrać ten, który jest tłumaczeniem słowa.

- Słuchaj & wybierz - Słyszymy słówko w języku obcym. Wybieramy obrazek z podpisem, który jest jego odpowiednikiem (w naszym języku).

- Porównaj wyrazy - Po prostu łączymy obce słówko z tym w Twoim języku.

- Napisz słowo - Tu trzeba napisać słowo w języku obcym. Właściwie uzupełnić luki literami.

- Słuchaj & napisz - Słyszymy wyraz i tym razem piszemy go w całości

Za wykonanie zadań otrzymuje się punkty - kwiatki. Odpowiednia ilość kwiatków jest przepustką do następnego poziomu trudności.

Bogata szata graficzna jest atutem aplikacji. Dzięki obrazkom można zapamiętać bardzo dużo. 


Czy fiszki to dobra forma nauki?

Tak, ale moim zdaniem nie powinna być jedyną. Jak się uczyć przy pomocy fiszek? W większości pudełek znajdziecie instrukcję. Ja polecam robić fiszki samemu. Wrzucić karteczki ze zrobionymi fiszkami, wrzucić do pudełka, zamieszać. Później sprawdzać swoją wiedzę, przy ich pomocy.

Jak się nauczyć języka gdy nie lubi się tej nauki uskuteczniać? Najlepiej aby samo "wchodziło" do głowy! Daj receptę!  

 To akurat jest najważniejsze - chcieć. Można temu zaradzić! Oglądaj bajki, filmy w języku obcym. Możesz spróbować z zagranicznym Youtub'em.

Czy warto tracić pieniądze na kolejna naukę języka jeżeli jest się wiecznie początkującym anglistą, z praktyką 20 -letnia?:-) PS przyczyny stanu znane

Może ucz się sama w domu? Taniej i szybciej :) Ale sądzę, że warto zainwestować w dobrego nauczyciela. On podpowie dużo rzeczy. Do samodzielnej nauki polecam stronę ang.pl

Jak nie bać się mówić w obcym języku? 
Po prostu zacząć! Wiem, łatwo mówić. Kiedy w Niemczech przypadkiem popchnęła mnie jakaś Pani i powiedziała "I'm sorry", po prostu nie wiedziałam co jej odpowiedzieć. Bałam się mówić i nagle moja wiedza zaczęła ograniczać się do "hello". Gdy kobieta odeszła, znowu potrafilam mówić po angielsku :) Tak to już jest. Po prostu zacznij mówić, wtedy już wszystko idzie łatwo.

Czy szybciej można nauczyć się języka w sali lekcyjnej czy w praktyce np.wyjeżdżając do danego kraju i obcując na codzień z ludźmi posługującymi się tym językiem?

Oczywiście, że w praktyce. Dla tych osób to język ojczysty, więc ich wymowa jest lepsza, dokładniejsza.

Jakich języków warto się aktualnie uczyć?

Warto znać wiele języków. Daje nam to szansę na wyjazdy i sprawną komunikację w obcym kraju. Obecnie warto uczyć się języka angielskiego. Dogadamy się praktycznie wszędzie. Kolejnym językiem jest hiszpański. Posługujemy się nim w Hiszpanii i w większości krajów  Ameryki Południowej. To zależy. Pomyśl, gdzie masz największą szansę pojechać w najbliższym czasie.

 Jakie książki polecasz do nauki języków?

Polecam książki firmy Edgard. Są one czytelne, mają w zestawie płyty i aplikację do nauki. Polecam.A Wy? W jaki sposób uczycie się języków?
Oliwia
 

5 komentarzy:

 1. Ja korzystam z kursów na płytach lub internetowych jak również staram się rozmawiać z ludźmi :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tłumaczę piosenki i oglądam filmy bez lektora. W ten sposób nauczyłam się hiszpańskiego.
  Zapraszam na mojego bloga znajduje się tam post, w którym opowiadam, jak przyjemnie nauczyć się języka.
  La-karolla.blogspot.com

  Linki do postów językowych :
  http://la-karolla.blogspot.com/2016/07/jak-uczyc-sie-jezykow-obcych-1-filmy.html?m=1

  http://la-karolla.blogspot.com/2016/09/jak-uczyc-sie-jezykow-obcych-2-piosenki.html?m=1

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, dzięki za pomoc! Napewno wykorzystam podczas nauki niemieckiego. To bardzo dobry pomysł!

   Usuń
 3. Z tym wydawnictwem mam mieszane uczucia :D Jedne pozycje są dobre inne niekoniecznie :D Chociaż fiszki robią świetne :D Ja preferują metodę "tłumaczenia-gramatyka-przepisywanie" tak długo przepisuje jakieś słówko (zdanie) aż wejdzie mi ono do głowy :D Dużo też czytam nawet jak nic nie rozumiem to czytam :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo chętnie korzystam z fiszek lubię się też uczyć przez muzykę i czytając książki w oryginale czy gazety zagraniczne. Fajny post 😊

  www.kasinyswiat.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Za każdy komentarz, ślicznie dziękuję :-)